מאמרים

אכילה מודעת: יש דבר כזה?

אכילה מודעת (mindful eating) תאפשר לנו להתחבר מחדש לתחושות הרעב והשובע ולהבין מתי עלינו לאכול ומתי להפסיק.

ramile | דיאטנית | 11 בדצמבר 2019

אכילה מודעת (mindful eating) תאפשר לנו להתחבר מחדש לתחושות הרעב והשובע ולהבין מתי עלינו לאכול ומתי להפסיק. איך עושים את זה?

 

רובנו אוכלים בהיסח דעת, תוך כדי דיבור עם הסובבים אותנו, עבודה מול המחשב או צפייה בטלוויזיה, ולא שמים לב לתחושות הרעב והשובע שמתעוררות בנו. אכילה מודעת, או אכילה קשובה (mindful eating) היא טכניקה פשוטה שמאפשרת לנו להשיג שליטה מחודשת על הרגלי האכילה שלנו על ידי האזנה לתחושות הגוף ולסימני הרעב והשובע שהוא שולח לנו. היא מסייעת בירידה במשקל (או בשמירה על משקל יציב) ולתחושה גופנית טובה יותר. אז מה צריך לעשות כדי לאכול באופן מודע?

 

לא מול הטלוויזיה

כמה פעמים יצא לכם לאכול ולהרגיש כאילו לא אכלתם? לתהות לאן נעלמה בכזו מהירות כל תכולת הצלחת? רובנו מרגישים עסוקים מדי בשביל לפנות זמן לארוחה, וסבורים שאפשר לאכול בזמן שעושים דברים אחרים. רבים אוכלים את ארוחת הצהריים שלהם מול מסך המחשב וממשיכים לענות למיילים בין ביס לביס, ואחרים אוכלים ארוחת ערב מול הטלוויזיה או חוטפים איזה סנדביץ’ תוך כדי המקלחות של הילדים. לא סתם אמרו חז”ל “אין משיחין בשעלת הסעודה”. הבסיס לאכילה מודעת הוא פינוי זמן לארוחה – זמן שבו לא נעשה דבר פרט לאכילה.

 

יש זמן

העיקרון השני של אכילה מודעת הוא איטיות. יש כאלו שאוכלים לאט בלי להתאמץ, ויש שבולעים את האוכל עוד לפני שהספיקו ללעוס אותו. אם אתם נמנים עם הקבוצה הראשונה – אשריכם, ואם אתם אוכלים מהר, נסו, בהדרגה, להאט את קצב האכילה. זה לא תמיד קל, בטח ובטח אם כל החיים אכלתם מהר מאוד, אבל האכילה האיטית משתלמת. ראשית, מכיוון שאותות השובע מגיעים אלינו רק רבע שעה־עשרים דקות אחרי שאנחנו מתחילים לאכול, ושנית, מכיוון שאכילה איטית מאפשרת לנו להקשיב לתחושות שעולות במהלך האכילה. לא מצליחים לאכול לאט? הניחו את כלי האוכל על הצלחת עד לסיום הבליעה, ורק אז קחו אותם חזרה לידיים. עדיין לא מצליחים? החזיקו את המזלג ביד החלשה שלכם, כך תיאלצו לאכול לאט יותר אם תרצו ואם לא.

 

התמסרו לאכילה

ברגע שתתחילו לאכול לאט, תתחילו לשים לב לריח, לטמפרטורה ולטעם של האוכל. האם הוא רך? חמים? פריך? נוקשה? מתוק? מלוח? חמצמץ? השקיעו זמן בתשומת לב לפרטים האלו ונסו להבין אילו מרקמים נעימים לכם יותר ואילו פחות, מהי הטמפרטורה האופטימלית ומהם הריחות שאתם מחבבים. נסו לעקוב אחר התחושות, הרגשות והמחשבות שמלוות אתכם במהלך האכילה: האם אתם נהנים או מחכים שהטקס יחלוף? האם במהלך האכילה אתם חושבים על עצמכם מחשבות טובות או שמא נוטים לחשיבה שלילית? ברגע שנתחיל לשים לב לכל אלו נוכל לדעת מה לאכול, מתי ובאיזה מינון, ולנסות ולנטרל מחשבות שליליות שאולי מתעוררות במהלך האכילה.

 

למדו להבחין בין רעב פיזי לרעב רגשי

זה לא סוד שאנחנו כבר מזמן לא רעבים רק כשהגוף שלנו זקוק לאנרגיה. חברת השפע שבה אנו חיים מציעה לנו לנגוס בכל שעה ביום בפיסות מזון שעד לפני כמה עשורים היו זמינות פעם בכמה שבועות במקרה הטוב. חלק מתרגול אכילה קשובה הוא האזנה לגירויים, החיצוניים והפנימיים, שגורמים לנו לרצות לאכול. האם אנחנו רוצים לאכול כי אנחנו עייפים? עצבניים? כי היה לנו יום קשה? גם חשיפה לגירויים ויזואליים יכולה לעורר תיאבון. לפעמים מספיק שנצפה בסדרה שבה הגיבור אוכל המבורגר, והופ – גם לנו פתאום מתחשק. שימו לב לגירויים ויזואליים, אקוסטיים ורגשיים שמעוררים בכם את הצורך לאכול ובחרו אם אתם מעוניינים להתמסר להם או להתנגד להם.

 

 

 

קטגוריות
מאמרים

אולי יעניין אותך

הרשמה לניוזלטר
הרשמו ותשארו מעודכנים בכל מה שחדש אצלנו
אנא הזינו כתובת מייל