טיפים קטנים

דברים שלא ידעתם על האוכל שלכם | שמן זית טוב להכול

אושר אידלמן & אודי ברקן | | 27 בפברואר 2020

שמן זית הוא השמן הצמחי הטוב ביותר לכל פעולה במטבח!  מתיבול כמובן, דרך בישול, אפייה ואפילו טיגון.. כן, גם בשמן עמוק.

“איך זה יכול להיות” אתם שואלים?

 

שמן זית איכותי מופק בכבישה קרה; כלומר, בתהליך הסחיטה שלו, הטמפ’ לא עוברת את רף ה27 מעלות צלזיוס. בטמפ’ זו נשמרים כל הערכים התזונתיים המדהימים של השמן וטעמו הנהדר אינו נפגע.

 

א. מבין השמנים הצמחיים, שמן הזית מכיל את הכמות הגבוהה ביותר של חומצת השומן האולאית (70%-75%), שהיא חומצת השומן העמידה ביותר לחום.

ב. לשמן זית איכותי בכבישה קרה, נקודת עישון המתאימה גם לטיגון עמוק. טמפרטורות העישון של שמני הזית גבוהה מ-200 מעלות ולכן בטיגון נכון (180-170 מעלות צלזיוס) לא מגיעים לטמפרטורה זו.

ג. שמן זית עשיר בנוגדי חמצון טבעיים, התורמים אף הם לעמידותו בתהליכי החימום. אותם נוגדי חמצון הם אלה המקנים לו גם חלק מסגולותיו הבריאותיות, ובטיגון בשמן זית הם יעברו אל המזון המטוגן.

 

ומה לגבי הטעם החזק של השמן ישאלו חלקכם? “הוא הרי לא מתאים לכן דבר, ובטח שלא לטיגון”..

אז זהו, שפה נכנס עוד מיתוס שאנחנו אוהבים לשבור!

כשרוב האנשים חושבים על שמן זית, הטעם הקופץ לראש הוא הטעם החריף והמריר… הטעם הזה אמנם מתאים לחומוס, לסלט ירקות ועוד מנות שמחפשות טעם עז וחזק של זיתים, אבל יכול מאוד להשתלט על טעם של מנות עדינות ולהיות מאוד מריר במנות אחרות…

זה נכון לזנים מסוימים של זיתים (בעיקר הזן הסורי וזן הקורטינה), ופה בדיוק המקום להדגיש שעולם שמן הזית דומה מאוד לעולם היין – יש מאות סוגים של זני זיתים מהם מפיקים שמן זית בעולם, כאשר בארץ נפוצים 8 זנים, שחלקם מאוד עדינים, פירותיים ואפילו מעט מתקתקים.

במילים אחרות, שמן זית יכול להתאים כמעט לכל מתכון, אפילו לקינוחים, כאשר בוחרים בזן הנכון של השמן!

קטגוריות
טיפים קטנים

אולי יעניין אותך

הרשמה לניוזלטר
הרשמו ותשארו מעודכנים בכל מה שחדש אצלנו
אנא הזינו כתובת מייל